Utskriftsvennlig versjon Del på Facebook

Spørsmål og svar


Svar på vanlige spørsmål om Tilskudd til ungdomsarbeidere.



Må vi ha en partnergruppe når vi søker om støtte?
Ja. Å samarbeide med en eller flere partnergrupper i utlandet er et hovedprinsipp for Aktiv ungdom. Et prosjekt som ikke har en partnergruppe, vil derfor få avslag på søknaden.

 

Hvor mye kan vi få i støtte?
Det varierer med aktivitetstype. Som en hovedregel er det 70 % av reiseutgiftene, faste dagsbeløp per person per dag og faste satser for aktiviteter og læremidler, samt spesielle utgifter.

 

Hvem kan være med på opplæringsaktiviteten?

Frivillige/ikke-kommersielle organisasjoner, offentlige ungdomsarbeidere og uformelle ungdomsgrupper.

 

Hvor mange deltakerne må vi være?
Det varierer med aktivitetstype. For hospitering er det maks to deltakere. For planleggingsbesøk er det maks to deltakere fra hver organisasjon. For evalueringsmøter, studieturer, partnerskapsbygging, seminarer og opplæringskurs er det maks 50 deltakere. Dette inkluderer trainers/ledere. Gruppene fra hvert land bør være jevnstore.

 

Hvor lenge kan opplæringsaktiviteten vare?

Det varierer med aktivitetstype. Som en hovedregel skal aktiviteten ikke vare mer enn 10 dager, utenom reisedager. Noen aktiviteter har en definert varighet. Hospitering kan vare i 10-20 dager, utenom reisedager. Netverksarbeid kan vare opp til 18 måneder.

 

Må opplæringsaktiviteten føre til flere Aktiv ungdom-prosjekter?
Nei. Det er fint om aktiviteten fører til nye prosjekter, men det er ingen nødvendighet for å få støtte.

 

Hvilke land kan vi samarbeide med?
Dere kan samarbeide med alle programland og land i EUs naboregioner. Dere må alltid ha med et EU-land i prosjektet.

 

Hvor kan opplæringsaktiviteten finne sted?
Den kan finne sted i alle land som deltar i programmet, både programland og EUs naboregioner, utenom land i Middelshavsområdet.

 

Hvis utvekslingen blir dyrere enn budsjettert, kan vi da få mer støtte i etterkant?
Nei, dersom prosjektet blir dyrere enn beregnet, kan dere ikke få mer støtte. Hvis dere derimot har færre deltakere eller lavere kostnader enn budsjettert, kan støttebeløpet bli mindre. Endelig støtte justeres etter at rapporten er gjennomgått.

 

Hva er den engelske betegnelsen på prosjekttypemet Tilskudd til ungdomsarbeidere?
Training and Networking (of those active in Youth work and youth organisations).

 

Hva er de engelske betegnelsene på de ulike aktivitetstypene?
1. Hospitering = Job shadowing
2. Planleggingsbesøk = Feasibility visit
3. Evalueringsmøte = Evaluation meeting

4. Studietur = Study visit

5. Partnerskapsbygging = Partnership Building Activity
6. Seminar = Seminar
7. Opplæringskurs = Training Course
8. Nettverksarbeid = Networking





Les også om
Støtte til opplæringsaktiviteter for de som jobber med ungdom
Spørsmål og svar
Nye regler for støttebeløp


Penger til prosjekt?

Send inn din prosjektidé og motta svar raskt!

Penger til prosjekt
RSS Hold deg oppdatert
med RSS